Prowadzimy obsługę prawną podmiotów wykonujących działalność leczniczą
Kancelaria specjalizuje się w obsłudze podmiotów leczniczych oferując pełną i kompleksową obsługę prawną obejmującą bieżącą reprezentację przed sądami i organami administracji, przed Narodowym Funduszem Zdrowia, pomoc przy zawieraniu umów z NFZ i innych związanych z działalnością leczniczą.
Udzielamy pomocy prawnej lekarzom w postępowaniach sądowych
Wśród rodzajów odpowiedzialności, którą może ponieść lekarz
w związku z udzielaniem świadczenia medycznego jest odpowiedzialność karna i cywilna.
Odpowiedzialność karna
Najsurowszym rodzajem odpowiedzialności jaką może ponosić lekarz jest odpowiedzialność karna. Dotyczy ona osób, które w sposób zawiniony popełniły czyn zabroniony przez kodeks karny czy kodeks wykroczeń. Rodzaje przestępstw określa ustawodawca wyznaczając jednocześnie wysokość kary jaką poniesie skazany.
Odpowiedzialność karną za uchybienia w trakcie wykonywania pracy lekarz może ponieść nawet wtedy, gdy jego działania są nieumyślne, jeżeli przepis przewiduje taką odpowiedzialność.
Odpowiedzialność cywilna
Odpowiedzialność cywilna to odpowiedzialność za naruszenie umowy albo za tzw. delikt. Dla zaistnienia odpowiedzialności cywilnej oprócz powstania szkody niezbędne jest jednoczesne wystąpienie jeszcze dwóch przesłanek. Chodzi o bezprawne działanie sprawcy oraz adekwatny związek przyczynowy między bezprawnym działaniem sprawcy a szkodą. Bezprawność przy odpowiedzialności cywilnej znaczy tyle, co działanie z nienależytą starannością, działanie niezgodne z aktualną wiedzą medyczną, działanie lecznicze podjęte bez podstawy prawnej.
Odpowiedzialność cywilna jest niezależna od odpowiedzialności karnej
Skazanie przez sąd karny za przestępstwo nie zwalnia lekarza od odpowiedzialności cywilnej. Należy podkreślić, że popełnienie przestępstwa nie jest warunkiem koniecznym pociągnięcia lekarza do odpowiedzialności cywilnoprawnej. Wręcz przeciwnie większość wypadków, w których dochodzi do cywilnoprawnej odpowiedzialności lekarza są to sytuacje, gdy przestępstwa nie popełniono. Naruszenie obowiązków w procesie leczniczym nie zawsze musi przybierać postać przestępstwa.
